Öğrenciler istedi okul 4 gün tatil 3 gün oluyor, artık Cuma günleri de hafta sonu tatiline ekleniyor

Öğrenciler uzun süredir sosyal medya üzerinden okulların 4 gün, tatil günlerinin ise 3 gün olması konusunda bir kampanya yürütüyorlardı.

Elbette bunun pek çok sebebi var. Sonuç olarak eğitim günlerinin fazla olması, eğitimin kalitesinin yüksek olduğu anlamına gelmiyor.

Dünya’da eğitimin öncü olduğu ülkelerde genel olarak eğitim saatleri çok daha kısa. Öyle ki öğrenciler okula sadece günde 4 saat gidiyorlar. Evet yanlış duymadınız 4 saat.

Üstelik bu 4 saatin bir bölümü de sosyalleşme adı altında farklı etkinliklere ayrılıyor. Bu etkinliklerde not ve benzeri bir durum söz konusu olmuyor.

Ülkemizde ise günlük ders saatleri orta öğretimde 8 hatta 12 saate kadar çıkıyor. Bu öğrenciler üzerinde baskılara neden oluyor.

Aynı durum Avrupa’nın bazı ülkeleri için de söz konusu. Nitekim bu durum öğrenciler tarafından çok fazla hoş karşılanmıyor.

Bir süredir öğrenciler sosyal medya üzerinden okulların gün sayısının 4’e düşürülmesi tarafında bir kampanya yürütüyorlardı. Nitekim zafer öğrencilerin oldu.

Öğrencilerin yaptıkları sosyal medya baskısı meyvelerini geç de olsa verdi.

Norveç’te öğrencilerin isteğini haklı bulan kurumlar Cuma gününü de hafta sonu tatiline dahil etti. Peki bu sistem Türkiye’ye gelecek mi?

Genel olarak Türkiye eğitimde Avrupa’yı örnek alıyor. Avrupa ise Norveç ve Finlandiya gibi ülkeleri takip ediyor.

Kısaca özetlememiz gerekirse burada bir domino etkisiyle benzer bir sistemin Türkiye’ye de gelmesi şaşırtıcı olmaz. Özellikle de iş saatlerinin 4 güne düşürülmesi gündemdeyken.

Muhtemelen iş günleriyle paralel olarak okul günleri de 4 güne düşürülecektir. Bekleyip göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x