New York Borsası Karışık Seyirle Kapandı

Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,17 artarak 37.798,97 puana yükselirken, endeksin 6 günlük kayıp serisi son buldu.

S&P 500 endeksi yüzde 0,21 azalışla 5.051,41 puana, Nasdaq endeksi 0,12 kayıpla 15.865,25 puana indi.

Yatırımcıların yakın zamanda faiz indirimlerine başlanmayacağına dair endişeleri artarken, pay piyasalarında karışık seyir izlendi.

Fed Başkanı Powell, son verilerin enflasyon hedefine dönüş konusunda daha fazla ilerlemenin kaydedilmediğini gösterdiğini belirterek, politika faizinin daha uzun süre yüksek kalabileceğine işaret etti.

Son verilerin aradıkları güvene ulaşmanın muhtemelen beklenenden daha uzun süreceğini gösterdiğini dile getiren Powell, yüksek enflasyon devam ederse mevcut kısıtlama seviyesini gerektiği kadar koruyabileceklerine dikkati çekti.

Powell’ın konuşması sonrasında, ABD’nin 10 yıl vadeli hazine tahvili faizi yüzde 4,70’e yaklaşırken, daha sonra yüzde 4,66 seviyesinde dengelendi.

Para piyasasındaki fiyatlamalarda Fed’in faiz indirimlerine başlama ihtimali haziran için yüzde 16, temmuz için yüzde 38 seviyelerine indi.

Analistler, Powell’ın “şahin” bir yöne doğru ilerlediğine işaret ederek, yatırımcıların Orta Doğu’daki gerilimleri de takip ettiğini aktardı.

Makroekonomik veri tarafında, ABD’de sanayi üretimi, martta aylık bazda yüzde 0,4 ile piyasa beklentilerine paralel artış kaydetti. Ülkede kapasite kullanım oranı ise aynı dönemde 0,2 puan artışla yüzde 78,4’e yükselirken uzun dönem ortalamasının 1,2 puan altında kaldı.

Ülkede yapımına başlanan yeni konut sayısı, martta yüzde 1 milyon 321 bin, verilen inşaat izni sayısı 1 milyon 458 bin ile piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti.

ABD’de konut başlangıçları 7 ayın, inşaat izinleri 8 ayın en düşük seviyelerini kaydetti.

Kurumsal tarafta, bugün bilançosunu yayımlayan Morgan Stanley’nin hisseleri yüzde 2,5, United Health’in yüzde 5 artarken, Bank of America’nın hisseleri yüzde 3,5, Johnson & Johnson’ın hisseleri yüzde 2 değer kaybetti.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın “sus payı” davasında süreç jüri seçimiyle devam ederken, eski başkanın medya şirketinin hisseleri düşüşünü sürdürdü. Dün yüzde 18’in üzerinde gerileyen Trump Media & Technology Group’un hisseleri bugün de yüzde 14’ten fazla düştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x